Церковний розвід, уневажнення шлюбу

Discussion in 'Філософські та релігійні посиденьки' started by L@vazza, Feb 20, 2009.

  1. Олька

    Олька Well-Known Member

    Відповідь: Церковний розвід

    Танюша, так я дійсно хочу розірвати перший шлюб, давно треба було тим зайнятись, але все не до того було... а зараз поки маю час то спробую, може якраз получиться!
     
    • Подобається Подобається x 2
  2. Олька

    Олька Well-Known Member

    Відповідь: Церковний розвід

    Здала я согодні документи, в вересні будуть викликати мене з свідками. Священник, який читав опис мого життя з бувшим мужом, сказав, що читав як тріллєр якийсь. Буду надіятись, що уневажнять той шлюб!
     
    • Подобається Подобається x 5
  3. Олька

    Олька Well-Known Member

    Відповідь: Церковний розвід

    Як і обіцяла - звітую. Вчора викликали мене і моїх свідків в церковний суд. Мого "бувшого" викликали 2 рази, він так і не з"явився! Ну що вам сказати....допитували мене 2 год., я думала що зімлію там. Свідків моїх кожного по 30-40 хв. Деякі вислови мене просто вбили....наприклад: священник (ну я не знаю як він правильно називається) каже до мене: Ви знаєте, що те, що ви зараз живете з теперішнім чоловіком, то не є правильно? Я кажу: звичайно знаю, тому сюди і прийшла, а він каже: Я вас дуже попрошу, поки не буде вироку по вашій справі не появляйтесь з ним на людях і не живіть з ним інтимним життям!!!! Я в шоці!!!!!!!!! А то, що я з ним 7 років живу і що в мене з ним дитина то як? Як він собі уявляє не ПОЯВЛЯТИСЬ з ним на людях?????? Може я чогось і не розумію по тим всім правилам і законам, але з цього я була в ауті! Крім того всіх моїх свідків питав чи можливе примирення між мною і відповідачем....Ну яке може бути примирення???? Якщо в мене інша сім"я!!!!!
     
  4. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Staff Member

    Відповідь: Церковний розвід

    Олю, не обурюйся. Процедура є процедура. Якщо тебе всі потрібні питання не запитають, то справа не зможе бути вирішена. І з моральної точки зору тобі все добре сказали. Не може Церква робити винятків. Не зробили їх і для тебе.
     
  5. Олька

    Олька Well-Known Member

    Відповідь: Церковний розвід

    Ліль, та я не то щоби обурювалась, я все розумію ті всі процедури, бо сама колись в суді працювала і багато людей розлучала, але просто логічно подумати ну що я тепер маю Артьома в пдівалі закрити чи з хати вигнати...а Катю куда діти до вироку? Я ж не можу зробити вигляд ніби в мене їх немає. Просто не розумію я того і все!
     
  6. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Staff Member

    Відповідь: Церковний розвід

    А ти це священикові сказала?
     
  7. Олька

    Олька Well-Known Member

    Відповідь: Церковний розвід

    Не казала, бо мала підозру якби сказала, то сиділа би там не 2 год., а набагато довше. Там було дуже жарко, я там задихалась, думала, що зімлію, розболілась дико голова, горло посало боліти....Та і взагалі, я думаю, що він ще й психолог, бо сказав моїй сестрі, що помітив, що в мене психіка порушена, хоча я з ним спілкувалась дуже спокійно, але процедура дуже неприємна, бо починаєш згадувати ті моменти про які хочеться забути назавжди і в принципі пам"ять з часом притуплюється, а тут приходиться це все заново переживати....Скажу, що психологічно це дуже важко і неприємно! Були навіть такі моменти про які я вже забула, а мої дівчата мені нагадали.
     
  8. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Staff Member

    Відповідь: Церковний розвід

    Ну, то слухай. Я тобі так скажу. Не обурюйся на те, чого не було. ;) Якби ти спитала, ти би знала, чи дійсно є причини до обурення, а так це більше додумане. Так що просто забудь за то наразі й чекай вирішення справи.
    Перечекай день чи два. Вибух негативних емоцій вляжеться й усе повернеться до норми. Ти ж йому визнала, що то не було правильно. Він тобі то підтвердив. Але ти маєш намір виправити ситуацію - і це найважливіше. :)
     
  9. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Staff Member

    Відповідь: Церковний розвід

    Незв’язаний вузол

    До церковних судів звертається щораз більше подружніх пар, чий зв'язок розпався. Подружній зв'язок нерозривний. Так вчив Господь Ісус, так навчає Церква. А відтак, як слід трактувати визнання шлюбу недійним в церковному судовому процесі?

    Церкву часто звинувачують в ультраконсерватизмі. Але саме в цьому випадку ті ж самі люди, які вболівають над консервативністю Церкви, закидають їй, що йде на компроміс зі світом, дозволяючи на так звані церковні розлучення. В засобах масової інформації з'являється багато надміру спрощених або навіть неправдивих інформацій на цю тему. Це не завжди продиктовано злими намірами. Хтось, хто дивиться на справу ззовні, тобто не знає обставин розпаду зв'язку, і навіть поняття не має про канонічне право ані не знає міркувань, якими керуються церковні суди, може легко потрактувати процес визнання шлюбу недійним, як форму «церковного розлучення». Напевно, також багато католиків мають проблему зі зрозумінням того, як це можливо, що хтось, в кого розпалося сакраментальне подружжя, знову бере церковний шлюб і чому одним це вдається, а іншим – ні.

    Чому церковні суди мають стільки роботи?


    Протягом останньої декади кількість розлучень в Польщі зросла на половину, а порівняно з 80-ми роками – майже вдвічі. Сьогодні розпадається кожне четверте подружжя. Зростає також кількість католиків, які після розлучення шукають можливості впорядкування власного життя, також в Церкві. До єпископських судів щороку потрапляє 3,5 тисячі прохань. В 1999 році церковні трибунали відповіли «так» на 1265 запитів, в 2006 році – на 1961, а у 2007 – вже на 2171 прохань. Польща – це друга, після Італії, країна Європи за кількістю прохань про ствердження, що заключений церковний шлюб був недійсним.

    Чому зростає кількість людей, які намагаються отримати визнання недійності церковного шлюбу?

    Отець Марек Гурка, суддя Митрополітального Суду в Катовіцах:

    «По-перше тому, що стало більше розлучень, а велика їх частина стосується, на жаль, церковних союзів. Чому так діється – це окрема тема. По-друге, люди все частіше чують про те, що існує можливість врегулювання своєї ситуації в Церкві. Не раз це натяк священика під час різдвяного душпастирського візиту, в канцелярії або в сповідальниці. Також світські ЗМІ останнім часом щораз частіше про це говорять, хоча, зазвичай, представляють справу упереджено. По-третє, світські юристи, які займаються справами розлучень, часто радять скористатися можливістю процесу також перед церковним трибуналом. Студенти юридичних факультетів мають можливість вислухати курс лекцій про церковні закони, що стосуються подружжя. З'являються юридичні контори, які спеціалізуються у порадах щодо церковних процесів. Деякі з них мають дозвіл церковної влади, але трапляються і шахраї, котрі обіцяють людям неможливі речі і беруть за це гроші.»

    Статистики вказують на ще одну закономірність – в церковних процесах видається набагато більше вироків, які визнають недійсність обвинуваченого зв'язку ніж тих, які підтверджують його дійсність. Чому?

    Отець Гурка: «В статистиках беруться до уваги результати проведених процесів і тоді виявляється, що навіть 90% з них закінчується підтвердженням недійсності шлюбу. Але для того, щоб побачити повну картину, треба пам'ятати про те, що до суду безліч людей звертається насамперед по інформацію. Дуже часто вже тоді видно, що немає жодних підстав для того, аби визнати шлюб недійсним. На цьому багато справ закінчується, а це не береться до уваги при зборі статистичних даних. Частина справ відхиляється після складення письмового прохання, якщо немає нічого, що б вказувало на існування вагомого дефекту в момент укладення зв'язку, або якщо це неможливо довести. Церковний процес розпочинається в принципі лише тоді, коли одна зі сторін в стані подати вірогідні факти, які можуть засвідчити порушення при заключенні подружнього зв'язку. Слід пам'ятати про це, щоб не звинувачувати церковні суди в тому, що надто часто підтверджують недійсність шлюбу.»

    [...]

    «Кар'єра» одного канону

    Про те, що призводить до недійсності шлюбу, говорить кілька канонів канонічного права. Складно їх всі детально обговорити в цьому місці. Їх можна поділити на три групи. Перша – це так звані «подружні перешкоди». Це, наприклад, недостатній вік, імпотенція, подружжя з кимсь іншим, надто близькі родинні зв'язки і т. д. Друга категорія причин – це так звані «вади подружньої згоди». Це складніша справа. Подружжя виникає за згодою чоловіка і жінки. Канони окреслюють ситуації, в яких з'являється певний дефект в подружній згоді, наприклад, примус, страх, брак свідомості. Не раз хтось симулює подружжя, тобто його згода лише позірна, вдавана або цілковито, або частково (коли хтось виключає якусь важливу прикмету подружжя, наприклад потомство). Третя група причин недійсності – це ситуація якоїсь формальної помилки при заключенні церковного подружжя.

    Церковні суди стверджують недійсність шлюбу на підставі різних канонів. Але сьогодні найчастіше на підставі канону 1095 №3. В ньому говориться про те, що «до заключення подружжя нездатні ті, хто з причин психічної натури нездатний виконувати основні подружні обов'язки». Цей припис з'явився в новому «Кодексі канонічного права» з 1983 року. Попередній кодекс (з 1917 року) не містив цього припису, хоча психічно хворих людей завжди вважали нездатними до подружжя. За формулюванням сучасного канону 1095 стоїть розвиток знань про людину, в основному психіатрії та психології.

    Сьогодні краще ніж колись розуміємо, що існують такі форми патології особистості, які можуть унеможливити виконання «основних подружніх обов'язків». Наприклад: чоловік так сильно залежний від матері, що не в стані прийняти самостійного рішення без її допомоги. Це виявляється аж після шлюбу і робить неможливим будування подружньої спільноти. Єпископський суд в таких ситуаціях мусить звернутися за порадою до хорошого психолога, який би поставив діагноз, чи дійсно маємо справу з розладом особистості.

    Суддя – це також і пастир

    Різні Папи, від Пія XII через Павла VI та Йоана Павла ІІ, били на сполох з приводу зростання кількості процесів про визнання недійсності шлюбу. Рік тому Бенедикт XVI в своєму щорічному зверненні до Римської Роти (найвищого церковного трибуналу), застерігав, щоб надто поспішно не визнавали недійсності шлюбу на підставі 1095 канону. Папа нав'язав до зауваг Йоана Павла ІІ, який ще 20 років тому бачив цю проблему. Бенедикт XVI акцентував, що психічна нездатність до виконання основних подружніх обов'язків це щось виняткове і не слід плутати її з труднощами, які з'являються в кожному подружжі. Вердикт визнання шлюбу недійним допускається лише тоді, коли маємо справу з автентичною психічною аномалією, яка існувала в момент укладення шлюбу.

    Не слід забувати і про те, що це не єпископські суди винні у тому, що церковні шлюби щораз частіше розпадаються. Драматичний зріст розлучень – це виклик для цілої Церкви. Можливо, необхідна між іншим більш поглиблена розмова душпастиря з нареченими при заповненні дошлюбного протоколу. Судді зустрічають в судах людей, які переживають драму розпаду подружжя, часто не з власної вини. Більшість з них звертається до суду зі слушною мотивацією. Як підкреслює видатний каноніст о. проф. Ремігіуш Собанські, суддя ніколи не перестає бути добрим пастирем. З одного боку він не може наражати надійності Церкви, розмиваючи принцип нерозривності подружжя, з іншого ж, намагається зробити все можливе для того, щоб прийти з допомогою вірним, які звертаються до нього в духовній недолі. На цій площині з'являються неминучі труднощі. Вони виникають з подвійної мети церковного права: перше – це збереження тотожності церковної громади і правди про Таїнства, друге – підтримка вірних в реалізації християнського покликання, підтримка в вирішенні життєвих ситуацій в дусі віри.

    В церковних судах з'являються також люди, які забувають про те, що в Церкві завжди йдеться про Бога та спасіння. «Salus animarum suprema lex» – спасіння душ це найвище право. Це фудаментальний принцип канонічного права. – Церковний процес – це процес сумління. Він опирається на релігійній присязі – зауважує о. Гурка. – Коли хтось обманює перед судом, щоб вимусити вирок, чинить лжесвідчення і заходить в безвихідь. Прийняті такою особою Таїнства (подружжя, сповідь, причастя) будуть святотатством. Набагато ближче Бога буде той, хто після розпаду подружжя намагатиметься жити чесно та по-християнськи, наскільки це можливо, ніж той, хто, випросивши підтвердження недійності попереднього шлюбу, заключив наступний сакраментальний зв'язок на підставі обману в суді.

    ціла стаття
     
  10. Ksusha

    Ksusha Well-Known Member

    Відповідь: Церковний розвід

    Я не сильна в релігійних питаннях, але церковне розлучення для мене є незрозумілим. Адже ми клятву даємо перед Богом, просто за посередництвом священника (правильно?). І як священник може вирішувати потім скасувати ту клятву. І чи не є це гріхом для нього самого?
    І ше таке питання (не провокаційне, а справді питання!): що робити жінці, в якої чоловік пияк чи наркоман чи бє її чи все на купу, якщо вона перепробувала всі методи навернення його на шлях істинний? Терпіти, жити і дітей виховувати в тому кошмарі? Вважати це хрестом який вона повинна нести все життя? Вигнати і жити самій? А знайшовся інший чоловік який готовий помогти її, її дітям - відмовитися, бо це перелюб? Як вчинити, щоб не було гріха, або щоб був найменший.
    Офтоп. А те що священники перетворили церкву на фінансову установу - це так. (Бувають винятки, і священники бувають дуже щирими і відданими Богу людьми) В місті це якось менше помітно (під час Служби йдуть з тацею і збирають гроші) В селах - повстановлювали такси. Стільки здати в місяць і все. Хто не здає - погрожують, що не похоронять, не дадуть шлюбу і т.д. Хто дав більше ніж належить - тому Многая літа співають. То собі можна многая літа купити, а бабця котра не має грошей.. Дарма, що вона весь час до церкви ходить.. А тут приїхав з заробітків - кинув 50 долярів і все.. Тішиться, що заслужив благословення..(особисто таких знаю!) Та що ж це робиться.. В нас в селі збоку . трохи далі від дверей висять розцінки -шлюб, хрестини.. це взагалі жах. Службу за 9 днів, 40 днів відправляють лише по суботах ( бо священник займаеться розведенням ветнамських свиней і в такі дні промишляє на базарі в Тернополі), дарма що 9 днів було в вівторок, а в суботу вже 13-й день. Одна пані страшенно тішилася що відправили Службу в вівторок (як виявилося - за окрему плату). В селі є черга - кожного дня одна господарка має занести молоко і 10 (чи 5 не памятаю) яєць!!! (РОзповідали, що люди доходили до того, що коли їхня корова чекала теля то купували в інших сусідів молоко і несли!) Абсурд. Я не кажу що таке є всюди, але ще будучи на роботі чула про подібні випадки і на інших парафіях..
     
    Last edited: Feb 21, 2010
  11. Orman

    Orman Модератор-бомба

    Відповідь: Церковний розвід

     
  12. Ksusha

    Ksusha Well-Known Member

    Відповідь: Церковний розвід

    Orman, Чесне слово прочитала всю. Від 1 і до останньої сторінки. Чому ви вирішили що не читала - не знаю. (Про гріх самого священника ніде не було написано. Прочитала про хабар який священник казав заплатити за розвід, пригадала собі ситуацію в своєму селі.) Під впливом прочитаного в мене виникли саме такі думки. А ви мене звинувачуєте.
     
  13. Orman

    Orman Модератор-бомба

    Відповідь: Церковний розвід

     
  14. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Staff Member

    Відповідь: Церковний розвід

    Може, це не в цій темі? Про гріхи священиків писали в темі "у бога за пазухою". Маєте бажання пообмивати кісточки, то вам туди. ;)
    Читайте форум і не скидайте все в одну тему. Тут вам не особистий блог.
     
  15. Ука

    Ука Добрий волонтер із поганими нервами

    Відповідь: Церковний розвід

    Тут не один раз повторювалося, що в УГКЦ розлучення немає, а от в православ'ї є. Виявляється, і там не все так просто. Пише отець Андрій Дутченко, УПЦ:

    Слова Бога отменить не может никто, никакой епископ или даже собор епископов. И единобрачие остается даже не идеалом христианским, а нормой. А иак называемое "развенчание", точнее, "расторжение церковного брака" и позволение вступить новый дается по немощи людей, которые уже создали новую семью. И вот для того, чтобы в этой новой семье дети рождались в благословенном браке, и дается такое послабление - но дается оно уже постфактум, то есть когда люди уже создали новую семью, причем каждый случай рассматривается епископом отдельно (тогда над ними совершается и таинство Брака, но уже не такое, как при первом браке, а с покаянными молитвами, потому что грех остается грехом). А так чтобы "развенчался - и свободен" - не бывает.
     
  16. Liliyah Romanova

    Liliyah Romanova Superova Moderator Staff Member

    Відповідь: Церковний розвід

    То не розлучення, то зняття благословення. Просто богослов*я трохи інше в тому.
     
  17. Vittoriya

    Vittoriya Well-Known Member

    Відповідь: Церковний розвід

    Розлучення нема,але церква може визнати шлюб таким,який не заіснував.Навіть незважаючи на те, що люди могли прожити багато років у тому шлюбі.мені то дивно,але що ж поробиш, життя таке і певно церква вже мусить якось підлаштовуватися...От тільки цікаво, що люди роблять, щоб довести, що той шлюб їхній не заіснував. Сьогодні на науці ми говорили про статеві відносини в подружжі. І він сказав,що якщо нема згоди одного з подругів,або статевий акт відбувається не заради продовження роду, то такий шлюб може бути визнаний,як той що незаіснував. І тут я провела паралель-то як? люди,які ідуть до церкви , щоб розлучатися розповідають,що вони отак грішили, значить шлюб їхній не існував. Але ж треба дивитися правді в очі, чи більшість пар так грішать?бо ж любий контрацептив-то є гріх і то для того, щоб не продовжувати рід...задумалася я над тим...то значить і всіх тих пар шлюби не існують, чи як...
     
  18. Маруся-мама

    Маруся-мама Нєправільная пчєла! Собіраю нєправільний мьод!

    Відповідь: Церковний розвід

    То називається уневажнення і про це вже говорилось.

    ---------- Додано в 23:42 ---------- Попередній допис був написаний в 23:38 ----------

    тоді це вважається що вони живуть в грісі. Не думаю що лише тому що хтось один відмовив комусь в статевих відносинах одної ночі шлюб уневажнюється, або якщо мужчина чи жінка виступає ґвалтівником. Думаю що в першу чергу сказали б що такий шлюб є «хворий» і його треба «лікувати» а вже потім доводити що він не відбувся чи не існує.
     
  19. Маруся-мама

    Маруся-мама Нєправільная пчєла! Собіраю нєправільний мьод!

    Відповідь: Питання, відповіді, пояснення...

    Он мені цікаво. Якщо на цивільний суд по розлученню одна з сторін не являється то суд перекладають, а церковний також так чи будуть трактувати як незацікавленість іншої особи в суді як такому взагалі.
     
  20. Fleshka

    Fleshka Well-Known Member

    Відповідь: Питання, відповіді, пояснення...

    А що є церковний суд по справі розлучення?
    Коли я тим цікавилась,то священник казав що розвід, як такий церква не дає, вона може дати дозвіл на повторний шлюб в зв"язку з....бла-бла.Щось типу того. І достатньо однієї сторони і вагому причину,чому береш шлюб з іншим(ою)...дуууууже вагому, з доказами.